Radiální pneumatika

23.01.2013 08:55

Konstrukce radiální pneumatiky je taková, že kordová vlákna tvořící kostru pneumatiky jsou položena kolmo k patkám.

Každá pneumatika se skládá z několika kordových vrstev složených z proužků textilu. Počet vrstev tzv. kordové tkaniny záleží na rozměru a nosnosti pneumatiky. Radiální struktura pneumatiky znamená, že kordová tkanina, která tvoří kostru pneumatiky, ubíhá od patky k patce kolmo na směr otáčení kola. Na koruně pneumatiky je umístěna tzv. korunní vrstva ocelových kordů, ty jsou položeny na sebe v různých úhlech.

 

konstrukce radiální a diagonální pneumatiky

Na rozdíl od diagonální pne umatiky je bok radiální pneumatiky tvořen obvykle pouze jedinou textilní vrstvou. Na koruně pneumatiky je síť složitější, je tvořena radiální textilií bočnic a ocelovými kordy v běhounu. V bočnicích je smykové napětí mezi paralelními vlákny malé, tím pádem je malé i ztrátové teplo vzniklé třením.

Co jste nevěděli

Pneumatika s radiální strukturou si zachovává velkou styčnou plochu i při malém zatížení. Při zvýšeném zatížení roste styčná plocha pouze v podélném směru. Se zatížením se šířka stopy nemění.

Kdo vynalezl první radiální pneumatiku?

Radiální pneumatiku, která dnes již dominuje nad ustupující diagonální konstrukcí pneumatiky, vynalezla firma Michelin. Vynález radiální pneumatiky si nechal Michelin 4. června 1946 patentovat. V roce 1949 pak začal prodej prvních radiálních pneumatik pro osobní vozidla, nesly název „pneumatika X“. V roce 1952 byly vyvinuty i první radiální pneumatiky pro malé nákladní automobily. Tyto pneumatiky měly zpočátku textilní kord, který však v roce 1953 nahradil dnes běžně používaný kord ocelový.

Zpět